Αθλητικές εγκαταστάσεις

Σημείο αναφοράς του σχολείου μας είναι οι αθλητικές εγκαταστάσεις με κερκίδα θεατών στο γήπεδο του μπάσκετ,υπάρχει και γήπεδο  βόλεϊ, το γήπεδο μπάσκετ χρησιμοποιείται και σαν γήπεδο  ποδοσφαίρου και τέννις ,υπάρχει κλειστή αίθουσα πίγκ-πόγκ,όλα αυτά οφείλουν την ύπαρξή τους στη συμμετοχή των μαθητών, των εκπαιδευτικών και των γονέων.

Βιβλιοθήκη

Η σχολική βιβλιοθήκη 120 τ.μ, απαραίτητο συμπλήρωμα κάθε σχολικής μονάδας, οργανώθηκε με γνώμονα την εξυπηρέτηση του εκπαιδευτικού δυναμικού της.Τα χιλιάδες βιβλία,περιοδικά,εγκυκλοπαίδειες προέρχονται από αγορές και από δωρεές οργανισμών, φορέων, ιδιωτών καθώς και από αποστολές του Υπουργείου Παιδείας. Λειτουργεί δανειστική βιβλιοθήκη. Στόν χώρο της βιβλιοθήκης υπάρχουν 6 μόνιμοι ηλεκτρονικοί υπολογιστές που εξυπηρετούν τις ανάγκες των εκπαιδευτικών εργασιών (PROJECT) .Υπάρχει μόνιμος βιντεοπροβολέας με οθόνη προβολής και ηχεία και 2 φωτοτυπικά μηχανήματα . Στο χώρο της βιβλιοθήκης πραγματοποιούνται μαθήματα με  προβολή ταινιών, οι μαθητές μελετούν τα μαθήματά τους κατά τις κενές ώρες και μπορούν να εκτυπώσουν στα φωτοτυπικά μηχανήματα εργασίες τους.

Εργαστήριο πληροφορικής

Στο χώρο του σχολείου μας λειτουργεί αίθουσα πληροφορικής 24 θέσεων εξοπλισμένη με 13 σταθερούς σταθμούς εργασίας και 3 φορητούς. Επιπλέον για τις ανάγκες των μαθημάτων διατίθονται περιφερειακές συσκευές, όπως εκτυπωτής, σκάνερ και μόνιμος βιντεοπροβολέας με οθόνη προβολής.Πραγματοποιούνται τα μαθήματα πληροφορικής και εξυπηρετούνται οι ανάγκες των εκπαιδευτικών εργασιών (PROJECT).

Eργαστήριο Φυσικής και Εργαστήριο Χημείας

Είναι εξοπλισμένα με όργανα Φυσικής , Χημείας, Βιολογίας και οθόνες προβολής.Υπάρχουν 5 μόνιμοι ηλεκτρονικοί υπολογιστές για τις ανάγκες των μαθητών.

Θέατρο -Αίθουσα Πολλαπλών Εκδηλώσεων

Εχει θεατρική σκηνή , καμαρίνι , αυλαία , ηχητική  και μικροφωνική εγκατάσταση με μόνιμο βιντεοπροβολέα συνδεδεμένο με φορητό υπολογιστή και οθόνη προβολής .Πραγματοποιούνται Σχολικές εορταστικές εκδηλώσεις, Πρόβες και Θεατρικές παραστάσεις , το μάθημα της θεατρολογίας ,Συγκεντρώσεις γονέων κ.λ.π