Την Παρασκευή 3 Νοεμβρίου 2023, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη των μαθητών του τμήματος Β4 στο Πολιτιστικό Κέντρο «Γιάννης Ρίτσος» του Δήμου Αιγάλεω, στην εκδήλωση: «12οι Πανελλήνιοι Αγώνες Κατασκευών και Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών». Εκεί παρουσιάστηκαν πειράματα φυσικής, χημείας και βιολογίας από ΕΚΦΕ όλης της Ελλάδας. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν και τα παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον.

Την Παρασκευή 31 Μαρτίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ Λυκείου του Προσανατολισμού Υγείας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στη Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών της Ελληνικής Αστυνομίας στην Αθήνα. Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στα εργαστήρια της Διεύθυνσης από την κα Τσάτσου Αντιγόνη δείχνοντας μεγάλο ενδιαφέρον για τις πληροφορίες που τους προσφέρθηκαν κατά τη διάρκεια της επίσκεψης. Με την επίσκεψη αυτή, οι μαθητές/τριες ήρθαν σε επαφή με μεθόδους και τεχνικές που χρησιμοποιούνται από τη συγκεκριμένη Διεύθυνση της Αστυνομίας για την επίλυση εγκλημάτων. Επίσης, δέχθηκαν πληροφορίες για πιθανές επαγγελματικές διεξόδους στην περαιτέρω σταδιοδρομία τους.

Συνοδοί καθηγητές:  Τσάτσου Αντιγόνη ΠΕ04.04, Στεφανούρη Μαρία ΠΕ02.

1  2

Την Παρασκευή 28 Απριλίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Β1 πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Ισλαμικής τέχνης (Μουσείο Μπενάκη) στο Θησείο. Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στις αίθουσες του Μουσείου από την κα Μαραγκού δείχνοντας μεγάλο ενδιαφέρον για τα εκθέματα. Με την επίσκεψη αυτή οι μαθητές/τριες ήρθαν σε επαφή με την ιστορία του Ισλαμισμού και την τέχνη που αναπτύχθηκε στον ισλαμικό κόσμο από τον 7ο αιώνα ως το 19ο αιώνα.

Συνοδοί καθηγητές:  Μαραγκού Γεωργία ΠΕ01, Τσιρδήμα Άννα ΠΕ04.

1  2
Την Τρίτη 28 Μαρτίου 2023 οι μαθητές της κατεύθυνσης Οικονομίας και Πληροφορικής της Γ τάξης με τους εκπαιδευτικούς Γαρόζη Βασιλική και Δημόπουλο Λάμπρο παρακολούθησαν την διαδικτυακή εκδήλωση του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών σχετικά με τα τμήματα και τα προγράμματα σπουδών του Πανεπιστημίου.

GOP

Το τμήμα Α1 του σχολείου μας στις 31-3-2023 υλοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Νομισματικό Μουσείο. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στους χώρους του Μελάθρου, ενημερώθηκαν για την ιστορία του και θαύμασαν τις οροφογραφίες, τις τοιχογραφίες και τα ψηφιδωτά δάπεδα. Στη συνέχεια η κ. Νάκη (υπεύθυνη εκπαιδευτικών προγραμμάτων του μουσείου) τους μίλησε για την ιστορία του νομίσματος στον αρχαίο, ρωμαϊκό και βυζαντινό κόσμο παρουσιάζοντας ταυτόχρονα τις συλλογές του μουσείου. Τα παιδιά συμμετείχαν απαντώντας σε σχετικές ερωτήσεις και επέδειξαν ευγένεια, σεβασμό και συνέπεια καθόλη τη διάρκεια της επίσκεψης.

Οι εκπαιδευτικοί: Ανδρεάδη Ελ. (ΠΕ02) - Σαραντάκου Π. (ΠΕ02)

1  3 5
 2  4
Την Τρίτη 21 Μαρτίου 2023 οι μαθητές του Γ τάξης της κατεύθυνσης Οικονομίας και Πληροφορικής επισκεπτηκαν το μουσείο της Τράπεζας της Ελλάδος και παρακολούθησαν την έκθεση " Οικονομία και κλίμα: handle with care".

Συνοδοί Εκπαιδευτικοί: Γαζή Αγγελική, Γαρόζη Βασιλική, Φουραδουλας Αθανάσιος.

3  4

Η ομάδα Φιλαναγνωσίας του 14ου Λυκείου Περιστερίου είχε τη χαρά να υποδεχθεί στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας τον συγγραφέα Βαγγέλη Ραπτόπουλο στις 28/3/2023. Ο ίδιος με ιδιαίτερη ευγένεια αποδέχθηκε την πρόσκλησή μας και με φυσικότητα και αμεσότητα διαχειρίστηκε την επικοινωνία του με τους μαθητές μας.

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης έγινε παρουσίαση του συνολικού του έργου από τις υπεύθυνες του προγράμματος – Μάρη Δήμητρα και Γαζή Αγγελική - αλλά και ειδική αναφορά στο βιβλίο του Διόδια, το οποίο είχε αποτελέσει αντικείμενο μελέτης της ομάδας. Διαβάστηκαν από μαθητές της ομάδας μικρά αποσπάσματα του βιβλίου,  προκειμένου το κοινό της εκδήλωσης – μαθητές του σχολείου, οι οποίοι είχαν εκφράσει σχετικό ενδιαφέρον παρακολούθησης– να γνωριστεί με τον τρόπο γραφής του, ενώ η ανάγνωση συμπληρώθηκε με τη διατύπωση της προσωπικής ανταπόκρισης των μαθητών στα σχετικά αποσπάσματα. Ακολούθησε σειρά ερωτήσεων προς τον συγγραφέα, τις οποίες έθεσαν τα μέλη της ομάδας και στις οποίες ο ίδιος με άνεση και αμεσότητα τοποθετήθηκε. Ερωτήματα έθεσαν στη συνέχεια και οι μαθητές που παρακολουθούσαν ως κοινό την εκδήλωση.

Ήταν μια πλούσια σε ερεθίσματα συνθήκη, η οποία μπορεί άμεσα αλλά σε εύρος χρόνου να κινητοποιήσει σκέψεις, αντιδράσεις και προβληματισμούς.

1  4
 thumbnail padlet

Τα τμήματα Α1 και Α3 στις 29/03/2023 συμμετείχαν σε δράση που υλοποίησε η ψυχολόγος του σχολείου μας κυρία Δαβράζου Δήμητρα, κατόπιν συνεννόησης με τους εκπαιδευτικούς Δεστούνη  Χαράλαμπο και Σαραντάκου Παρασκευή, με θέμα τη διαφορετικότητα και τον σχολικό εκφοβισμό. Τα παιδιά ανταποκρίθηκαν ενσυναισθαντικά δραματοποιώντας ρόλους και διατύπωσαν σκέψεις και απόψεις επί του θέματος. Ευχαριστούμε θερμά την κυρία Δαβράζου Δ. που με την πρωτοτυπία της προσέγγισής της πρόσφερε μια πολύτιμη εμπειρία στους μαθητές /-τριές μας.

Οι εκπαιδευτικοί: Ανδρεάδη Ελ. (ΠΕ02), Δεστούνης Χ. (ΠΕ03), Σαραντάκου Π. (ΠΕ02)

1  2    6
 3  4  7