Νέα

Στις 14-6-2023 πραγματοποιήθηκε στο Θέατρο Πολιτών Περιστερίου η παρουσίαση του πολιτιστικού προγράμματος που υλοποιήθηκε στο σχολείο μας καθόλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, κάθε Τετάρτη μετά τη λήξη του διδακτικού ωραρίου.

Επιχειρήσαμε μια δημιουργική συνομιλία με το παρελθόν του χορού και μια σύνδεση με το παρόν και το μέλλον του. Ξεκινώντας από τον χορό στο αρχαίο δράμα, το γέρανο, τους παραδοσιακούς χορούς, από πιο αυστηρές δηλαδή φόρμες φτάσαμε στην ελευθερία του hip hop. Ο τίτλος του Πολιτιστικού Προγράμματος (Χορευτικές Ταυτότητες) μας επέτρεψε να κινηθούμε και σε διαφορετικά είδη και κουλτούρες.

Πιο συγκεκριμένα, η παράσταση ήταν δομημένη σε δύο μέρη:

1ο μέρος:

• Αναφορά στο χορό του αρχαίου δράματος (κωμωδία, τραγωδία)
  • Γέρανος
  • Παραδοσιακοί χοροί: Πάτημα Λήμνου, Ικαριώτικος, Μπαϊντούσκα Θράκης, Κότσαρι, Τσάμικος, Καλαματιανός, Χανιώτης, Πεντοζάλης
  • Ζεϊμπέκικος
  • Σύγχρονος
  • Latin: Bachata, Salsa

2ο μέρος: Περιελάμβανε ένα δρώμενο που αποτύπωνε τον προβληματισμό και τη διαμαρτυρία μας για την έμφυλη βία, το οποίο αποδόθηκε με απόσπασμα από τη «Μήδεια» του Ευριπίδη και τους εξής χορούς:

• Σύγχρονος / Μουσική: Nina Simon, Feeling Good
  • Hip-Hop / Μουσική: Destiny's Child, Independent Women
  • Βαλς / Μουσική: Μενεξέδες και ζουμπούλια και:
  • Προβολή βίντεο με στοιχεία για την έμφυλη βία και αποσπάσματα από την «Γυναίκα» του Τόλη Νικηφόρου και την «Αντιγόνη» του Σοφοκλή.

Στην είσοδο του Θεάτρου Πολιτών λειτούργησε Έκθεση Ζωγραφικής με έργα που φιλοτέχνησαν οι μαθητές/-τριές μας, εμπνευσμένα από το χορό.

Συγχαρητήρια στα παιδιά και των τριών τάξεων που συμμετείχαν στο Πολιτιστικό Πρόγραμμα γιατί επέδειξαν συνέπεια, ήθος και μεράκι, υπενθυμίζοντάς μας την ομορφιά της συνεργασίας, όταν συναντιούνται για την επίτευξή της διαφορετικοί άνθρωποι.

Θερμές ευχαριστίες: Στον Διευθυντή του σχολείου μας κο. Παντελή Χρήστο για την απόλυτα υποστηρικτική του στάση, στην κα. Ιωάννου Βασίλω, στην κα. Δεκατρή, στον κο. Φουραδούλα, στην κα. Τσιρδήμα, στις κυρίες Βλάμη Μ. και Δημητροπούλου Έφη, στον κο. Σακκά και κο. Ραγκούση, στους γονείς των παιδιών μας, στο Δήμο Περιστερίου για την παραχώρηση του Θεάτρου Πολιτών και πάνω απ’ όλα στα παιδιά μας που μας πρόσφεραν μια πολύτιμη εμπειρία.

Η ομάδα χορού:

Βούλγαρη Χριστίνα, Δαλδαβάνης Λευτέρης, Ζεϊμπέκης Παντελής, Καλλιοντζή Κωνστάντια, Καρίνου Άνη, Κικίτση-Νικολάου Ειρήνη, Κουσιωρή Βάσια, Μαγγίπα Πένυ, Μαυριάνου Ανδριάνα, Μαυριάνου Ελευθερία, Μιμιγιάννη Λαμπριάννα, Πανταζή Μαίρη, Πετρίδης Κων/νος, Τούτσι Νταϊάνα

Παρουσίαση: Λαδοπούλου Μαρία

Επιμέλεια προβολής: Μπαλαδήμας Νεκτάριος

Επιμέλεια ήχου: Ντάλιος Νίκος Φωτογραφίες: Μπόκα Ζωή

Η ομάδα ζωγραφικής: Κέρας Μαρίνα, Κράλλης Θάνος, Μακρής Μπάμπης, Μαυριάνου Ανδριάνα, Μουμπασάρ Μαχίν, Καμπούρης Ιάκωβος.

Επιμέλεια - Οργάνωση /Υπεύθυνες Πολιτιστικού Προγράμματος: Σαραντάκου Παρασκευή (ΠΕ02) - Στεφανούρη Μαρία (ΠΕΟ2).

Μπορείτε να δείτε την παράσταση στο ακόλουθο link https://drive.google.com/drive/folders/14DntkhrbrSQpFotN2G-_O7rLkyxOFk6M?usp=sharing

f1  f2 f3   f4  f5
 f6  f7  f8  f9

f11  f12  f13  f14  f15
 f16  f17  f18  f19  f20
 f21  f22  f23  f24  f25
 f26  f27

Σας προσκαλούμε στην εκδήλωση του σχολείου μας που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 14 Ιουνίου 2023 στις 19:30 στο "Θέατρο Πολιτών". (για να δείτε την πρόσκληση πατήστε εδώ)

Η εκδήλωση διοργανώνεται στα πλαίσια του Πολιτιστικού Προγράμματος «Χορευτικές Ταυτότητες». ( για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ)

Το Σάββατο 29 Απριλίου 2023 πραγματοποιήθηκε στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας Δράση δενδροφύτευσης και καλλωπισμού του σχολείου.Η δράση διοργανώθηκε από το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου μας και συμμετείχαν ο Διευθυντής του σχολείου κος Χρήστος Παντελής, γονείς και μαθητές/τριες. Στη δράση μας παρευρέθηκαν ο Δήμαρχος της πόλης μας, κος Παχατουρίδης, και ο Αντιδήμαρχος Παιδείας, κος Θεοδωράκος.Με τη συγκεκριμένη δράση φυτεύτηκαν πολλά λουλούδια, θάμνοι, αρωματικά και αναρριχόμενα φυτά και αρκετά δέντρα στα παρτέρια γύρω από τον προαύλιο χώρο του σχολείου. Επίσης βάφτηκαν κολώνες, στύλοι, μπασκέτες και οι κερκίδες του σχολείου.Πρόκειται για μια δράση μέσω της οποίας οι μαθητές/τριες μας μοιράστηκαν την εμπειρία του εθελοντισμού για την αναβάθμιση της ποιότητας του σχολικού περιβάλλοντος και εν γένει της σχολικής ζωής.

1  2  3
 4  5  6  7 8

Κατόπιν πρότασης του Διευθυντή - κ. Παντελή Χρήστου - και σχετικής απόφασης του Συλλόγου Διδασκόντων, στις 17-5-2023 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων για 2η χρονιά απονεμήθηκαν Αναμνηστικά Διπλώματα και Έπαινοι σε μαθητές / -τριες του σχολείου μας για τη συμμετοχή τους σε σχολικές και εξωσχολικές δράσεις (αθλητισμός, χορός, ζωγραφική, εθελοντισμός, ενσυναίσθηση, φιλαναγνωσία, Βουλή των Εφήβων κ.λ.π.). Απονεμήθηκαν και δύο Εύφημοι Μνείες στις καθαρίστριες του σχολείου μας (κ. Βλάμη Μ. και κ. Δημητροπούλου Ε.).

Η απονομή συνιστά μια προσπάθεια ώστε να “φωτιστούν” και άλλες πλευρές τόσο των παιδιών όσο και της σχολικής κοινότητας.

Την εκδήλωση χαιρέτησαν εκπρόσωποι του Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, οι οποίοι παρέδωσαν αθλητικές εμφανίσεις για τις σχολικές ομάδες ως δωρεά στο σχολείο μας και αναμνηστικό ενθύμιο στον Διευθυντή.

Έγινε σύντομη παρουσίαση του Εκπαιδευτικού Προγράμματος και του ηλεκτρονικού περιοδικού της Φιλαναγνωσίας και παρουσιάστηκαν στο τέλος της εκδήλωσης ενδεικτικά ορισμένοι χοροί του Εκπαιδευτικού Προγράμματος «Χορευτικές Ταυτότητες». Παράλληλα εκτέθηκαν έργα / δημιουργίες των παιδιών από τις  δράσεις που αφορούσαν το σεβασμό της διαφορετικότητας.

10  11  4  5
 1  2  3

8 12   13  9

pasxa 2023

Το Αναστάσιμο Φως ας πλημμυρίσει με αγάπη τις ψυχές όλων μας με ελπίδα, αισιοδοξία, αλληλεγγύη και δύναμη!

Η Διεύθυνση, οι εκπαιδευτικοί, οι μαθητές και οι μαθήτριες του 14ου ΓΕΛ Περιστερίου σας εύχονται από καρδιάς

Καλό κι Ευλογημένο Πάσχα!

Υποκατηγορίες