Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Γ1 και Γ3 του 14ου Γενικού Λυκείου Περιστερίου, συνοδευόμενοι/ες από τις καθηγήτριες Γαρόζη Βασιλική, Γαζή Αγγελική και Μάρη Δήμητρα, επισκέφτηκαν, στις 8/4/2022, τον αρχαιολογικό χώρο της Αγοράς. Η επίσκεψη ήταν επικεντρωμένη πρωτίστως στη Στοά του Αττάλου και στον ναό του Ηφαίστου, ενώ αφορούσε παράλληλα τη σημαντικότητα και τη λειτουργικότητα του ευρύτερου χώρου της αρχαίας Αγοράς.
Η Αγορά υπήρξε «ομφαλός» της αρχαίας Αθήνας ήδη από τον 6ο αι. π.Χ., τον καιρό του Πεισίστρατου και ιδιαίτερα του Κλεισθένη. Διατήρησε την διοικητική, πολιτική, εμπορική και πολιτιστική σημαντικότητά της σε όλη την κλασική αρχαιότητα, ενώ με πολλές μεταπτώσεις και ανακάμψεις διέτρεξε ως λειτουργικός χώρος τους αιώνες μέχρι και τις πρώτες ανασκαφικές εργασίες, το 1931. Συνιστά επομένως έναν χώρο εξαιρετικά πλούσιο σε ιστορικές αναφορές και ως εκ τούτου σταθερά επισκέψιμο με σκοπό την επιτόπια σύνδεση με το απώτερο ή εγγύτερο παρελθόν.
Εξαιρετική ήταν η στάση των μαθητών καθ’ όλη τη διάρκεια της εκπαιδευτικής επίσκεψης, καθώς διάθεση συνεννόησης και συνέπεια διέκριναν όλες τις κινήσεις τους.

20220408 095059 20220408 110114
 20220408 110129  arxaiaAgora