Οι μαθητές /-τριες του Β2 τμήματος του 14ου Γενικού Λυκείου Περιστερίου επισκέφθηκαν τη Δευτέρα, 22 -11-2021 την Έκθεση Φωτογραφίας της Βραζιλιάνας καλλιτέχνιδος Angélica Dass με τίτλο: Humanæ. Η καλλιτέχνις ζει στην Ισπανία και μέσω της φωτογραφίας επιθυμεί να καλλιεργήσει έναν διάλογο ανάμεσα στο προσωπικό και το παγκόσμιο, κινητοποιώντας ένα παιχνίδι όπου οι κοινωνικοί κώδικες αμφισβητούνται και επινοούνται ξανά, ταράσσοντας ταυτότητες και μάσκες. Η συλλογή πορτραίτων Humanæ αποτελεί ένα διεθνές φωτογραφικό έργο-στοχασμό που διαρκώς εξελίσσεται και διερωτάται τι σημαίνει το χρώμα του δέρματος και γενικότερα η διαφορετικότητα. Ποια είναι τα αληθινά «χρώματα» της ανθρωπότητας μακριά από τις στερεοτυπικές ταμπέλες; Περιλαμβάνει μέχρι στιγμής περισσότερες από 4.000 φωτογραφίες που έχουν ταξιδέψει σε περισσότερες από 40 χώρες αποκαλύπτοντας την ομορφιά της διαφορετικότητας και ισοπεδώνοντας προκαταλήψεις που οδηγούν σε κάθε είδους ανισότητες. Πάνω από 100 πορτραίτα, τοποθετημένα στις όχθες του Καναλιού του ΚΠΙΣΝ, υπενθυμίζουν στους επισκέπτες έναν κόσμο όπου η ποικιλία και η διαφορετικότητα είναι φυσική και συμβάλλει μόνο στην ομορφιά της ίδιας της ζωής.

Οι μαθητές /-τριες συμμετείχαν σε εκπαιδευτική / βιωματική δραστηριότητα και σε άσκηση δημιουργικής γραφής με θέμα: “Το παζλ της διαφορετικότητας” που επιμελήθηκαν οι συνοδοί καθηγήτριες Ανδρεάδη Ελένη (ΠΕ02) και Σαραντάκου Παρασκευή (ΠΕ02). Η συμμετοχή των παιδιών στη δράση ήταν καθολική και η συμπεριφορά τους - καθ’ όλη τη διάρκεια της εκπαιδευτικής επίσκεψης-υποδειγματική!