Οι μαθητές του τμήματος Β1 του 14ου Λυκείου Περιστερίου, συνοδευόμενοι από τις καθηγήτριές τους – Μάρη Δήμητρα και Γαζή Αγγελική - παρακολούθησαν, στις 8/12/2021, στην Πινακοθήκη Γκίκα (Κριεζώτου 3), στην Αθήνα το πρόγραμμα: «ΟΤΑΝ Η ΤΕΧΝΗ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΤΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» που διοργανώνει το Μουσείο Μπενάκη. Το πρόγραμμα σχεδιάστηκε σε συνεργασία με τη Μαρία Διαμάντη, υπεύθυνη του επιστημονικού περιοδικού του Μουσείου Μπενάκη.

Το πρόγραμμα, όπως δηλώνει και ο τίτλος αυτού, περιστρέφεται γύρω από το διαχρονικό αίτημα της ελευθερίας, όπως αυτό εκφράστηκε από τους ανθρώπους των γραμμάτων και των τεχνών αυτού του τόπου. Ο Β΄ Παγκόσμιος Πόλεμος, η Κατοχή, ο Εμφύλιος, οι εξορίες, οι φυλακίσεις και η δικτατορία συνιστούν κεφαλαιώδη ιστορικά δεδομένα άμεσα συνδεδεμένα με την έννοια, την ανάγκη και το αίτημα της ελευθερίας που δεν άφησαν ανεπηρέαστες τις συνειδήσεις των πνευματικών ανθρώπων που βίωσαν αυτά τα γεγονότα.

Η συμμετοχή των μαθητών μας στο εν λόγω πρόγραμμα τους έδωσε τη δυνατότητα να σταθούν μπροστά σε έργα τέχνης που γεννήθηκαν σε εποχές και συνθήκες ανελευθερίας, έργα τα οποία γεννήθηκαν για να εκφράσουν τη δίψα των δημιουργών τους για ελευθερία. Οι νέοι τότε ποιητές και εικαστικοί καλλιτέχνες, στον απόηχο της ευρωπαϊκής πρωτοπορίας, υπερασπίστηκαν την ελευθερία της σκέψης και της έκφρασης, την ελευθερία των πολιτικών ιδεών, την ελευθερία του φύλου, υιοθετώντας, κάποιες φορές μάλιστα, νεωτερικά μέσα για να το επιτύχουν. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής μας στον χώρο του προγράμματος γίναμε κοινωνοί των μορφικών εισηγήσεων και των εννοιολογικών αναζητήσεων των δημιουργών αυτής της ταραγμένης αλλά πλούσιας σε ερεθίσματα περιόδου. Οι μαθητές μας είχαν τελικά τη δυνατότητα να αντλήσουν - εποπτικά, βιωματικά και σφαιρικά -  ερεθίσματα αξιόλογα για την τροφοδότηση των μαθημάτων της Λογοτεχνίας και της Φιλοσοφίας, αλλά και για το σύνολο των φιλολογικών μαθημάτων. Στο τέλος της περιήγησης οι μαθητές, χωρισμένοι σε δύο ομάδες, επιχειρηματολόγησαν (debate) γύρω από τη σημασία της ελευθερίας σήμερα.

Η στάση των μαθητών του τμήματος Β1, καθ’ όλη τη διάρκεια της επίσκεψης, από την αναχώρηση μέχρι και την επιστροφή, υπήρξε άψογη, με υπευθυνότητα και συνέπεια. Ήταν μια εκπαιδευτική επίσκεψη μαθησιακά ενδιαφέρουσα και πολλαπλά ευχάριστη, ειδικά μετά τη μακρά αποχή από ανάλογες δραστηριότητες λόγω της υγειονομικής κρίσης που δοκιμάζουμε όλοι μας τα τελευταία χρόνια.

ekdromiB1