Συμμετοχή του σχολείου μας στην εκπαιδευτική δράση: «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γής - 2023»

Στις 20 Μαρτίου 2022, οι μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Α3 της Α΄ Λυκείου πραγματοποίησαν με επιτυχία στην αυλή του σχολείου το πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης, το οποίο αποτελεί ένα από τα 10 πιο όμορφα ιστορικά πειράματα.

Αρχικά οι μαθητές ενημερώθηκαν σχετικά με τη ζωή, το έργο του Ερατοσθένη και τον τρόπο με τον οποίο υπολόγισε την ακτίνα της Γης πρίν 2.500 χρόνια. Ανακαλώντας τις έννοιες της κίνησης των πλανητών, της εαρινής ισημερίας και των γεωγραφικών συντεταγμένων, βρήκαν μέσω Νέων Τεχνολογιών (GoogleEarth, SunCalc), τις συντεταγμένες του σχολείου μας, και την απόστασή του από τον Ισημερινό.

Στη συνέχεια, πραγματοποίησαν μετρήσεις στο προαύλιο του σχολείου μας, ακολουθώντας πιστά τα βήματα και το συλλογισμό του Ερατοσθένη. Τα αποτελέσματα στάλθηκαν στην ΕΚΦΕ Ερατοσθένης. Τα παιδιά έδειξαν μεγάλο ενθουσιασμό κατά τη δράση αυτή και συνεργάστηκαν άριστα και υποδειγματικά μεταξύ τους, έχοντας ταυτόχρονα διαπιστώσει την ιστορική αξία του πειράματος του Ερατοσθένη.

Υπεύθυνοι της δράσης ήταν η εκπαιδευτικοί του σχολείου μας  Άννα Τσιρδήμα και Χαράλαμπος Δεστούνης.

drasi1  drasi2