Την Τετάρτη 22/3/2023 μαθητές και μαθήτριες από τα τμήματα Θετικού Προσανατολισμού της Β΄ και Γ΄ Λυκείου του σχολείου μας υλοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών (Σ.Ε.Μ.Φ.Ε) στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο. Η εκπαίδευση που προσφέρει η Σ.Ε.Μ.Φ.Ε είναι μοναδική στην Ελλάδα γιατί γεφυρώνει τις βασικές επιστήμες με τις σύγχρονες τεχνολογικές ανάγκες. Οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών, τις δραστηριότητες του ερευνητικού και διδακτικού προσωπικού, τα επαγγελματικά δικαιώματα και της ευκαιρίες που προσφέρει η σχολή στους φοιτητές και τους αποφοίτους της.

Παράλληλα είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μερικά πειράματα που υποδηλώνουν το άριστο πειραματικό επιστημονικό υπόβαθρο που προσφέρει η σχολή στους διπλωματούχους της.

Υπεύθυνοι της εκπαιδευτικής επίσκεψης: Μιχαήλογλου Στυλιανός (ΠΕ03), Πατσιμάς Δημήτριος (ΠΕ03) και Μπλιάς Άγγελος (ΠΕ03).

semfe 1  semfe2