Την Τρίτη 10/1/2023, μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν στο πρόγραμμα «Across  Generations» του Εθνικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης. Τα παιδιά ανέλυσαν - με την καθοδήγηση της επιμελήτριας του μουσείου κυρίας Τσέκου Μ. - τα έργα: «Οδοιπόρος, 1989» του Κώστα Τσόκλη και «Κομμάτια graffiti: Σε ποιον ανήκει ο δρόμος, 2007-2009» του Carlos Motta. Αφού εξοικειώθηκαν με τα έργα, έλαβαν μέρος ανά ζεύγη σε καλλιτεχνικό εργαστήρι και με αφόρμηση τα συγκεκριμένα έργα και τη δική τους οπτική, δημιούργησαν ένα βαλιτσάκι που θα κρατούσαν οι ίδιοι σαν οδοιπόροι στην πορεία της ζωής, το οποίο εμπλούτισαν με δικά τους στοιχεία και με συνθήματα ως πολίτες μιας συμπεριληπτικής κοινωνίας. Τέλος περιηγήθηκαν στην έκθεση του μουσείου με τίτλο: «Modern Love: Η αγάπη στα χρόνια της ψυχρής οικειότητας» που εστιάζει στην ψηφιακή τεχνολογία και στο διαδίκτυο, στην επιρροή τους στις σύγχρονες κοινωνίες και στη σχέση τους με την εργασία, το σώμα και το λόγο. Πρόκειται για μια έκθεση για την αγάπη και τους στενούς ανθρώπινους δεσμούς στα χρόνια του ύστερου καπιταλισμού και των social media. Στην έκθεση τονίζονται ζητήματα όπως: η έννοια της ταυτότητας, ο ναρκισσισμός, η εμπορευματοποίηση του συναισθήματος κ.ά.

Η συμπεριφορά των παιδιών ήταν υποδειγματική!

Οι συνοδοί εκπαιδευτικοί, Φουραδούλας Θ. - Γαρόζη Β.- Στεφανούρη Μ. και Σαραντάκου Π., έλαβαν ενεργό μέρος στο πρόγραμμα σε αρμονική συνεργασία με τα παιδιά.

1  2  3
 4  5  6