Τα παιδιά που συμμετέχουν στο Πολιτιστικό Πρόγραμμα “Χορευτικές Ταυτότητες”, το οποίο υλοποιείται στο σχολείο μας, παρακολούθησαν την Κυριακή 8/1/2023 την παράσταση σύγχρονου χορού της Κρατικής Σχολής Ορχηστικής Τέχνης (ΚΣΟΤ) στο θέατρο “Ολύμπια”. Η παράσταση περιελάμβανε τα εξής μέρη:

1.“Σύμπαν”: Μια ιερή τελετουργία κίνησης, φωτός και ήχου - Ένας χορογραφικός διαλογισμός.

2.“Τriple meter”: Μία σύντομη σπουδή πάνω στο Baroque και τους κοινωνικούς χορούς, εμπνευσμένη από πίνακες ζωγραφικής και από την αισθητική της συγκεκριμένης εποχής.

3.“Remembering bodies”: Το σώμα ως εργαλείο απομνημόνευσης εικόνων, στιγμών και καταστάσεων.

4.“Look closer”: Οι διαφορετικές αφηγήσεις της καθημερινότητας, τα μικρά καθημερινά πράγματα, η ομορφιά που ενυπάρχει στο φαινομενικά αδιάφορο, αλλά και ταυτόχρονα σημαντικό.

Η συμπεριφορά των παιδιών ήταν άψογη και οι ερμηνείες που έδωσαν στο περιεχόμενο της παράστασης ήταν εύστοχες, πρωτότυπες και αξιόλογες.

Συνοδοί καθηγήτριες: Οι υπεύθυνες του Πολιτιστικού Προγράμματος: Στεφανούρη Μαρία ΠΕ02 και Σαραντάκου Παρασκευή ΠΕ02

parastasi