Στο σχολείο μας θα υλοποιηθούν δύο πολιτιστικά προγράμματα:

Α) Το πολιτιστικό πρόγραμμα «Χορευτικές Ταυτότητες», στο οποίο συμμετέχουν μαθητές της Α, Β και Γ Λυκείου, με στόχο να εξοικειωθούν τα παιδιά με τον πολιτισμό και συγκεκριμένα με το χορό και τη ζωγραφική και να συνειδητοποιήσουν ότι η τέχνη είναι ένας τρόπος να σχετιζόμαστε με τον κόσμο. Στα πλαίσια του προγράμματος θα προσκληθούν στο σχολείο μας και χοροδιδάσκαλοι. (Σαραντάκου Παρασκευή, Στεφανούρη Μαρία).

Β) Το πολιτιστικό πρόγραμμα «Φιλαναγνωσία - Δημιουργική γραφή», στο οποίο μαθητές από την Α και Β Λυκείου θα προβούν σε βιβλιοπαρουσιάσεις αγαπημένων τους αναγνωσμάτων, θα αναδείξουν θέματα ως πηγή προβληματισμού και ανταλλαγής απόψεων στα όρια της ομάδας και θα γίνουν απόπειρες δημιουργικής γραφής με βασικό άξονα την «γενιά» τους. Ως έμπνευση και ως ευκαιρία για την παρακολούθηση θεατρικού οι μαθητές με τη συνοδεία των υπευθύνων για το πρόγραμμα (Γαζή Αγγελική, Μάρη Δήμητρα) θα παρακολουθήσουν την θεατρική παράσταση «Ο κύκλος των χαμένων ποιητών».