Οι μαθητές της Β΄ Λυκείου, σχεδόν στο σύνολό τους, παρακολούθησαν στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου θεατροπαιδαγωγικό εργαστήριο, το οποίο οργανώνεται και παρέχεται από το εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας και από το ΙΕΠ πρόγραμμα «Το σχολείο του θεατή». Τα τμήματα Β3 (ευάριθμοι μαθητές) και Β4 παρακολούθησαν το δίωρο βιωματικό εργαστήριο στις 9/2/2022 και τα τμήματα Β1 και Β2 – ανά τμήμα -  στις 10/2/2022.

Πιο αναλυτικά, πρόκειται για μια πρόταση διαμεσολάβησης μεταξύ του θεατρικού κειμένου και του κοινού, σχεδιασμένη από τη θεατρολόγο Μυρτώ Ράϊς για τους μαθητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Κείμενο αναφοράς αποτέλεσε για το εργαστήριο η «Αντιγόνη» του Σοφοκλή, η οποία διδάσκεται στους μαθητές της Β΄ Λυκείου και ως εκ τούτου πληροί τις προϋποθέσεις για τη δυνητική ενεργό συμμετοχή των μαθητών στην εν λόγω δράση.

Οι εκπαιδευτικοί που εμπλέκονται στη διδασκαλία του μαθήματος – Στεργιοπούλου Αικατερίνη, Χρα Χριστίνα και Μάρη Δήμητρα – πρότειναν την παρακολούθηση του προγράμματος, καθώς  θεώρησαν σκόπιμο να εμπλουτίσουν την αναγνωστική προσέγγιση του αρχαίου κειμένου με μία περισσότερο αναπαραστατική και βιωματική διάσταση.

Η δράση υλοποιήθηκε με επιτυχία στις προγραμματισμένες ημερομηνίες. Ήταν μια σύνθετη και καλά δομημένη διαδικασία που προκάλεσε το ενδιαφέρον και τη συμμετοχή του συνόλου των μαθητών. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχαν, μεταξύ άλλων, οι δραματοποιήσεις που επιχείρησαν οι ίδιοι οι μαθητές (μηδενός εξαιρουμένου), οργανωμένοι σε ομάδες. Η σημαντική σύνδεση της δράσης με το κείμενο αναφοράς «Αντιγόνη» και η κινητοποίηση του συνόλου των μαθητών καθιστούν επιτυχή την επιλογή της.

20220309 102405 20220309 105834
20220309 104011 20220309 110330