Στις 25-02-2022 πραγματοποιήθηκε Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Μουσείο Μικρασιατικού Ελληνισμού "Φιλιώ Χαϊδεμένου" στο πλαίσιο Εκπαιδευτικού Προγράμματος και του Σχολικού Διαγωνισμού Ζωγραφικής με τίτλο: «Γαϊτανάκι ονειρεμένο, μ’ απηλιώτη άνεμο φερμένο, Κλώσε χρώμα να σκορπίζει, μια αγκαλιά για να ανθίζει – 100 Χρόνια Μνήμης της Μικρασιατικής Καταστροφής – 100 Χρόνια Έμπνευσης από το Μεγαλείο του Μικρασιατικού Πολιτισμού». Στην Εκπαιδευτική Επίσκεψη συμμετείχαν οι μαθήτριες Αμπαντίρ Μαριέτ, Βιτάκη Ειρήνη (Α1) και ο μαθητής Καμπούρης Ιάκωβος (Β1) και τους συνόδεψε ο υπεύθυνος του προγράμματος και Διευθυντής του σχολείου Χρήστος Παντελής. Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στο μουσείο και συζήτησαν με την υπεύθυνη ξεναγό του μουσείου, άντλησαν πληροφορίες με σκοπό να βοηθηθούν στην έμπνευσή τους για να ζωγραφίσουν έναν πίνακα ο καθένας/καθεμιά. Οι εντυπώσεις τους ήταν άριστες και, σύμφωνα με δικές τους δηλώσεις, βοηθήθηκαν πολύ.