«Γαϊτανάκι ονειρεμένο, μ’ απηλιώτη άνεμο φερμένο, Κλώσε χρώμα να σκορπίζει, μια αγκαλιά για να ανθίζει – 100 Χρόνια Μνήμης της Μικρασιατικής Καταστροφής – 100 Χρόνια Έμπνευσης από το Μεγαλείο του Μικρασιατικού Πολιτισμού»

Στόχος του εν λόγω προγράμματος και του διαγωνισμού είναι οι μαθητές/τριες, μαθαίνοντας από τις Μνήμες της Μικρασιατικής Καταστροφής και αντλώντας έμπνευση από το Μεγαλείο του Μικρασιατικού Πολιτισμού, να φιλοτεχνήσουν έργα που κρατούν ζωντανά στη μνήμη όλων, τόσο την οδύνη του βίαιου ξεριζωμού, όσο και την καθοριστική επιρροή του Μικρασιατικού πολιτισμού στην εξέλιξη και στον εκσυγχρονισμό του Ελληνικού Κράτους,

Επιπροσθέτως, τόσο το εκπαιδευτικό πρόγραμμα, όσο και ο διαγωνισμός, αποσκοπούν στην καλλιέργεια της ιστορικής συνείδησης των μαθητών/τριών μέσω της καλλιτεχνικής δημιουργίας και στην άνθηση του καλλιτεχνικού διαλόγου.

Οι επιμέρους στόχοι τόσο του εκπαιδευτικού προγράμματος όσο και του διαγωνισμού είναι οι εξής:

• Η πληροφόρηση και η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών σχετικά με την ιστορία και τα ανθρώπινα δικαιώματα.
  • Η προώθηση της ιδέας της ειρήνης και του αλληλοσεβασμού στην ευρύτερη σχολική και τοπική κοινωνία.
  • Η καλλιέργεια των ιδανικών της ισότητας και της αδερφοσύνης.
  • Το άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία και την αναζήτηση πηγών γνώσης σε αυτήν.
  • Η ανάπτυξη των δημιουργικών ικανοτήτων των μαθητών/τριών, καθώς και της κριτικής τους σκέψης.
  • Η γνωριμία και η εξοικείωση των μαθητών/τριών με την πολυμορφία και την πολυπολιτισμικότητα.
  • Η ανάπτυξη των δεξιοτήτων και της προσωπικότητας των μαθητών/τριών.

Τα έργα των μαθητών/τριών θα υποβληθούν προς κρίση μόνο στην Επιτροπή Αξιολόγησης του διαγωνισμού. Όλοι/ες οι εμπλεκόμενοι/ες θα λάβουν έπαινο συμμετοχής.

Στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα θα συμμετάσχουν δύο μαθήτριες της Α τάξης και ένας μαθητής της Β τάξης.

Χρονοδιάγραμμα:

• 20 Μαρτίου 2022: Λήξη υποβολής συμμετοχής
  • 21 Μαρτίου – 28 Απριλίου 2022: Αξιολόγηση των έργων
  • 29 Απριλίου 2022: Ανακοίνωση αποτελεσμάτων και απονομή επαίνων και βραβείων.